Wellbeingowe Święta

Święta Bożego Narodzenia to jedno z najbardziej podobno stresujących wydarzeń w naszym życiu. Też tak masz? W Skali stresu ustanowionej przez Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a w ramach prowadzonych przez nich badań, Boże Narodzenie zajmuje 42 miejsce. Nie jest to może to samo co pobyt w więzieniu (4) czy powiększenie rodziny (14), ale za to mamy to gwarantowanie rok w rok!

//Holmes i Rahe sprawdzali na SORze jakie wydarzenia miały miejsce w życiu osób tam trafiających, by określić wpływ stresu na ogólny stan zdrowia oraz na zapadalność na schorzenia wymagające nagłych interwencji medycznych. //

Osobiście od dawna stosuję kilka rozwiązań, 

by jednak przeżywać je w szczęściu, spokoju, radości 

– po prostu wellbeingowo! 

Mam nadzieję, że przydadzą się i Tobie.


Po pierwsze - zdecyduj, co odpuszczasz. To nie jest konkurs na najpiękniejszą choinkę, kreację, najpyszniejszą rybę. Serio, jeśli ktoś z Twojego otoczenia tak uważa – ok, daj mu to prawo, ale pamiętaj, że nie musisz w to grać. To Twój wybór. Podobnie ze sprzątaniem. Wiesz, że często zachęcam do porządkowania najbliższego otoczenia. Sama staram się to robić na bieżąco. Pomagają mi w tym liczne zmiany, przeprowadzki itp. ale też robię kilka razy w roku większe akcje, usuwanie niepotrzebnych elementów, czy zmianę wystroju. Staram się jednak nie robić tego 3 dni przed Świętami, bo wiem, że nie zdążę zrobić wszystkiego co zamierzam i jednocześnie wyspać się i być szczęśliwą w Święta. Rozplanowuję więc co chcę zrobić i zaczynam w listopadzie. Choć raczej nie 2.11 jak wszystkie markety. Daję też sobie czas na elastyczne zmiany, bo jak wiemy w dzisiejszych czasach VUCA - elastyczne planowanie jest kluczem.

88jpg

Polecam też checklisty (uwielbiam je, przecież wiesz) i planuję tygodniowo – wiem, że czasem jakiegoś dnia coś wypadnie np. nagła wizyty u dentysty i mogę daną szafkę czy szufladę ogarnąć kolejnego dnia. Wcześniej przygotowują również listy prezentów, a najczęściej kupuję je jeszcze w trakcie roku. Jak mi wpadnie w oko coś, co wiem, że ucieszy daną osobę to zamawiam czy kupuję. Dzięki temu nie latam 23.12 po sklepach szukając mydełek, skarpetek i czekolad… W dzisiejszych czasach to tym bardziej przydatne, że warto zapewnić sobie jeszcze czas na wysłanie paczek, bo niekoniecznie będzie szansa spotkać się z bliskimi na żywo…

Checklisty mogą też objąć posiłki, które chcesz przygotować i wynikające z nich listy zakupuj oczywiście. Jest wiele aplikacji, które to ułatwiają, ja korzystam obecnie z Listonic, gdzie można listy współdzielić i korzystać często z lokalnych promocji. Warto ustalić podział potraw miedzy członków rodziny, jeśli planujecie spędzać je wspólnie – wiele osób już tak robi i chyba nie słyszałam, żeby komuś przez to spadł komfort życia. Ostatecznie, pamiętaj, że branża gastronomiczna dostała w kość w tym roku i możesz ją wesprzeć zamawiając gotowe dania.

 64png

Nie kupuj świątecznych bżdzideł, bo są ładne. To mój ulubiony punkt i jeden z trudniejszych.

Teraz mamy takie zatrzęsienie produktów "must have", pięknych, wspaniałych, ale które zupełnie nam nie pasują, często cena jest nieadekwatna do jakości, a przede wszystkim zupełnie ich nie potrzebujemy! Kiedy widzimy coś takiego (uwaga: często poza świętami dotyczy to też ubrań, butów, dodatków itp.) mamy idealny moment na ćwiczenie przystanków STOP i przejście z Systemu 1 (emocje – „piękne to, wspaniałe, musze to mieć, nie szkodzi, że nie pasuje, ale to takie moje, ach, och!”) do systemu 2 (racjonalne myślenie – „hmm niezbyt to dokładnie wykonane, chciałam inne kolory w tym roku, nie potrzebuje tego i w zasadzie nie chcę”). Nie jest to proste, ale nabierzesz wprawy – uwierz, sprawdzone i nie będziesz z każdego wypadu do marketu w grudniu wracać z nową bombką, doniczką z Mikołajem, zawieszką na okno, podkładką pod talerze, ściereczką do naczyń z choinkami…

 

Nadszedł czas na dzień zero. Pewnie w tym roku mniej będzie możliwości spotkań fizycznych, co w niektórych relacjach może mieć swoje dobre strony. Czasem ten zestaw gości przy świątecznym stole bywa wymuszony, a gracze co roku odgrywają te same role. Warto wtedy zadbać o swoje granice i zrobić powtórkę ze szkolenia z asertywności Nie dawaj się wciągać w dyskusje, które Cię nie interesują i/lub które wzbudzają w Tobie niechciane emocje. Pamiętaj, każdy ma prawo zapytać, poprosić i każdy ma też prawo odmówić. Ty też.

 62png


Zaplanuj sobie czas samych Świąt. Jeśli chcesz i możesz kogoś odwiedzić - zrób to. Zadbaj jednak w tym szczególnym czasie, by nikogo nie stawiać w niezręcznej czy niebezpiecznej sytuacji – zwłaszcza osób starszych, schorowanych. Ustal wcześniej plan wizyt, unikając jednak dużych grup osób, które normalnie nie przebywają w swoim towarzystwie. Zadbaj o dystans fizyczny, ale nie społeczny. Możesz wykorzystać powszechnie dostępne narzędzia onlinowe i zrobić spotkanie Świąteczne na zoomie czy w grupie Facebooka! Ustal listę hitów świątecznych, potraw, możecie nawet wcześniej przygotować i rozesłać prezenty, które wspólnie otworzycie. Ogranicza Was tylko wyobraźnia… i być może możliwości techniczne starszych osób. Znajdź też czas tylko dla siebie, nie odpuszczaj własnego rozwoju.

Zrób też coś dla innych, to ważny element wellbeingu nie tylko od Święta. Oprócz dzielenia się posiłkami z rodziną i wymiany prezentów, zrób coś dla kogoś nieznajomego, kogoś w potrzebie, kogoś kto ma gorzej. Jest mnóstwo możliwości – od Szlachetnej paczki, poprzez podarujwigilę.pl aż do lokalnych akcji np. dla domów dziecka, czy wręcz wsparcia sąsiedzkiego.

 

Last but not leastpamiętaj o generalnych zasadach wellbeingu fizycznego. Nie daj sprzątaniu i gotowaniu priorytetu przed snem i odżywianiem. Wiadomo, że w Święta, trochę sobie odpuszczamy, trochę po to one też są, ale takie zupełnie odwrócenie od codziennych rytuałów i zasad nam nie posłuży. Pamiętaj, by jeść mniejsze porcje niż podpowiadają Ci oczy, dbać o większościowy udział warzyw/owoców w rozkładzie dnia (może np. codzienny koktajl?), pić dużo wody, nie przesadzać z alkoholem. Warto też uwzględnić 30-60 minut ruchu dziennie, nawet jeśli to będzie spacer zamiast jazdy samochodem do odwiedzanych członków rodziny.

 

Teraz czas na planowanie i checklisty. Przemyśl, zapisz i działaj. W razie problemów wiesz gdzie mnie znaleźć! 

Masz swój sposób na Święta w duchu Wellbeingu?

 

Udanych, Wellbeingowych Świąt!

63png