7 WSKAZÓWEK JAK ZAPLANOWAĆ WELLBEINGOWY URLOP


Masz czasem tak, że po powrocie z urlopu, potrzebujesz jeszcze kilku dni, żeby po nim odpocząć?

Poniżej kilka rad jak sprawić, by urlop był maksymalnie regenerujący :

1. Spróbuj nie zaczynać urlopu od poniedziałku, to znaczy nie bierz „pełnych tygodni”, tylko np. cykl od środy do środy. Dzięki temu, przed urlopem będziesz miał/a kilka dni na zakończenie tematów służbowych, a potem powrócisz nie na pięć dni, ale na 2-3, po których znów jest weekend, co da Ci bardziej komfortowy start.

2. W miarę możliwości spędzaj urlop poza domem. Nawet w obecnych czasach jest to możliwe. Być może nie będzie to kierunek, o którym marzysz od dawna – ale zawsze masz szansę wybrać coś nowego, ciekawego, inspirującego. Urlop w domu to remont, sprzątanie itp. daje pewien reset, ale wg badań ludzie, którzy spędzili przynajmniej cztery noce poza swoim normalnym miejscem zamieszkania, byli dużo mniej zestresowani, za to bardziej wypoczęci niż spędzający urlop w domu.

3. Jeśli lecisz gdzieś dalej, znajdź dodatkowe 1-2 dni po powrocie na otrzepanie się z jet lagu! Wiem z doświadczenia, że po np. kilku dniach w USA niekoniecznie kolejny tydzień jest efektywny…i nie do końca bezpiecznie jeździ się wtedy samochodem…

4. Jeśli planujesz zwiedzanie, i zgodnie w moimi wcześniejszymi radami robisz checklisty, nie napychaj ich po same brzegi obowiązkowymi punktami! Postaraj się wybrać, rzeczywiście interesujące DLA CIEBIE/WAS atrakcje, 2-3 miejsca na dzień. Cały czas smakuj, doświadczaj, obserwuj. Skup się na chwili, która trwa. Nawet jeśli nie będziesz mieć idealnego zdjęcia zabytku, zadbaj by zostały Ci pozytywne WSPOMNIENIA!

5. Zadbaj o balans. Najlepiej odłącz się od telefonu, mediów społecznościowych. Z jedną uwagą: jeśli rzeczywiście pracujesz online, lub masz ważne projekty w trakcie – wyznacz sobie krótki czas na aktualizację i korzystaj tylko z niego, na sprawdzenie maili czy szybkie telefony. Najlepiej spędzać urlop off line, ale jeśli byłby to dla Ciebie dodatkowy stres – nie ma sensu! Trzymaj się tylko planu.

6. Dbaj o zdrowie. Wakacje rządzą się swoimi prawami, ale nie wrócisz z nich wypoczęty, ani zregenerowany, jeśli Twoim sposobem żywienia będzie tłuszcz, cukier i alkohol Pamiętaj o większościowym udziale warzyw i owoców, oraz dużej ilości wody, zwłaszcza w ciepłych destynacjach. Zapewnij też sobie odpowiednią dawkę ruchu, jeśli nie są to treningi w siłowni – niech to będzie spacer po plaży, pływanie, czy wieczorne tańce!

7. Zapewnij sobie kontakt z naturą. Ma wielką moc regeneracji naszych ciał i umysłów. Pochodź boso po plaży lub trawie, wsłuchaj się w dźwięki lasu, poprzytulaj drzewa…

Co Ty na to? Bierzesz takie elementy pod uwagę planując urlop?

Po urlopie, czy jeszcze przed?
Polecasz jakieś miejsce szczególnie?

#makowkapracuje #wellbeing #urlop #vacation #holidays #gdzienaurlop #balans #balance #happy #happiness #szczęście #weekend #wakacje #CWO #CHO #lato #summer #ambasadorzywellbeing